İSTANBUL MALTEPE İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Erken Çocukluk Eğitiminin Önemi

2023 Vizyon Belgesi kapsamında, 2019-2020 Eğitim-Öğretim yılında okul öncesi eğitime dair ilçemizde uygulanan çalışmalar. 
Erken Çocukluk Eğitiminin Önemi

 

Sayın Veli,

2023 Vizyon Belgesi çalışmaları kapsamında Milli Eğitim Bakanlığımız Erken Çocukluk Eğitimi çalışmalarına önem vermektedir.

Yapılan bilimsel araştırmalar göstermektedir ki zihinsel gelişimin % 80'i 3-6 yaş arasında oluşmaktadır. Beyin okulöncesi dönem boyunca hızlı geliştiği için bu dönem beynin çevresel etkilere en açık olduğu dönemdir.

Takdir edersiniz ki Okulöncesi Eğitim çocuklarımızın okul kültürünü kazanmaları açısından ve aynı zamanda siz velilerimizin de çocuklarınızla birlikte okul yaşamına hazırlanması açısından önemlidir. Okulöncesi eğitim çocukların sorumluluk gelişimi, zihinsel gelişimini, sosyal duygusal gelişimini, motor gelişimini doğru bir süreçte tamamlamaları açısından onlara destek olmaktadır. Yaşıtlarıyla bir arada olmak, paylaşmayı öğrenmek, doğru davranışlar kazanmak bu dönemde alacakları doğru bir eğitimle olacaktır. Okul ortamı aynı zamanda onları maalesef günümüz sanayi toplumunun bir sonucu olan yalnız geçen bir ev ortamından, doğru kullanılmadığında ilerde size ve çocuğunuza sıkıntı yaratacak onları yalnızlığa itecek teknolojik aletlerden uzaklaştıracaktır.

Çocuklarımızın ailesine, topluma, vatanına, milletine faydalı, özgüvenli, kendi sorunlarını çözebilen güçlü bireyler olarak yetişmesi için okul yaşantısının ilk adımı olan okulöncesi eğitimin önemi ön plana çıkmaktadır.

Bakanlığımız bu kapsamda Okulöncesi Eğitimi önemsemekte ve her çocuğun İlkokul Öncesinde Okulöncesi Eğitime katılımını hedeflemektedir. Ülkemizde Okulöncesi Eğitim almayan çocuklarımız kalmasın istiyoruz.

LÜTFEN!!!! 57-71 AY ARASI ÇOCUĞUNUZU BİR OKULÖNCESİ EĞİTİM KURUMUNA KAYIT ETTİRİN.

Çocuğunuzun T.C. kimlik nosu ile hangi okula kaydının çıktığını öğrenebilir ve öncelikli olarak kayıt yaptırabilirsiniz.

EĞER ÇOCUĞUNUZU KAYDININ ÇIKTIĞI OKULA KAYDETTİRMEDİYSENİZ VE GÖNDERMEYİ DÜŞÜNMÜYORSANIZ;Okul müdürlüğü ile görüşmeli, göndermeme nedeninizi anlatan bir dilekçe bırakmalısınız.

UNUTMAYINIZ Kİ 7 YAŞ ÇOK GEÇ,

SİZLERİ SABIRSIZLIKLA KAYDINIZIN ÇIKTIĞI OKULLARDA BEKLİYORUZ.

Altay Çeşme Mah. Oba Sok. No. 8 Kaymakamlık Binası 6. Kat - 0216 4170876 3669432 3885392 0505 6408687 0506 7524885

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.