İSTANBUL MALTEPE İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

TÜRKİYE-ALMANYA ARASINDAKİ EĞİTİM VE KÜLTÜR KÖPRÜSÜ UZUYOR

TÜRKİYE-ALMANYA ARASINDAKİ EĞİTİM VE KÜLTÜR KÖPRÜSÜ UZUYOR

Maltepe Küçükyalı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Almanya’nın Frankfurt şehrinden August Bebel Schule okulunun üç yıldır devam eden Kardeş Okul Projesi 8-13 Mayıs tarihleri arasında yeni bir soluk kazandı.   50 (Elli) öğrenci ve 3(Üç) öğretmenden oluşan kafile sosyal, kültürel ve eğitim alanında bir dizi etkinliğe katıldı.

           Alman öğrenciler Küçükyalı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde derslere katılarak eğitim uygulamalarımızı yerinde gördüler.

          Alman kafile derslerden sonra okulumuzun sosyal ve kültürel faaliyetler ekibi tarafından hazırlanan programa katılmışlardır.  Programının açılışını Küçükyalı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Bilal YILMAZ yapmış, konuşmasında Almanya ile Türkiye arasında ki dostluğun eğitim projeleri ile daha güçleneceğini ifade etmiştir.  Etkinliğe ayrıca Maltepe İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü  Gökhan MEMİŞ de katılmış,  Kardeş Okul projesine her anlamda desteğe hazır olduklarını belirtmişlerdir.

          Programda Alman ekibe Türk öğrencilerin kendi şiirlerinden bir seçki sunulmuştur.  Ardından okulumuz müzik grubu tarafından Türk müziğinden parçalar seslendirilmiş, ortamda coşkulu bir atmosfer yakalanmıştır.  Müzik etkinliğinden sonra ebru sanatı icrası gerçekleştirilmiştir. 

        Okulda ki programdan sonra Alman ekip ABB Firmasını ziyaret etmiş, yaptıkları gözlemlerle buradaki teknik koşullarla Almanya arasında bir kıyas yapma olanağı yakalamışlardır. 

      Maltepe Belediyesini ziyaret ederek; Maltepe Belediye Başkanı Sn. Ali KILIÇ’tan Almanca  olarak ilçemiz hakkında bilgi almıştır.

       Sayın KILIÇ’ın kafileye samimi yaklaşımı ve öğrencilerle Almanca konuşarak iletişim kurması ziyareti sıcak bir oratama taşımış, bu durum Alman öğrenci ve öğretmenleri oldukça  etkilemiştir.  

     Ziyaretin sonunda Alman kafile  Sayın KILIÇ’ı  ısrarla  Almanya’ya  davet etmiştir.

     Belediye başkanımız  Sayın Ali KILIÇ;  Küçükyalı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencilerinin  Eylül ayında gerçekleştirmeleri  muhtemel  Frankfurt  gezisinde, kendisinin de projeye  dahil olmak istediğini  belirtmiştir.

           Alman öğrenciler Kartal Belediye Başkanı Sayın Altınok ÖZ’ü ziyaret etti. 

Sıcak bir atmosferde gerçekleşen ziyaret sırasınca Belediye Başkanı Sayın Altınok ÖZ Kartal’ın tarihi hakkında öğrencileri bilgilendirdi.  Ardından Kartal tarihiyle ilgili bir kitap Alman ekibe günün hatırası olarak hediye edildi.  Kartal’daki kültürel, sanatsal, sosyal ve eğitim alanında yapılan çeşitli çalışmalar ziyaret boyunca tek tek gözlemlendi.

 

Altay Çeşme Mah. Oba Çıkmazı Sok. No. 8 Kaymakamlık Binası 6. Kat - 0216 4170876 3669432 3885392 0505 6408687 0506 7524885

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.