İSTANBUL MALTEPE İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan´dan "Pozitif Rehberlik" Semineri

İlçemiz Vasfi Rıza Zobu İlkokulunda 25 Mart 2019 Pazartesi günü saat 10:30´da Üsküdar Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Nevzat Tarhan´ın konuşmacı olarak katıldığı "Pozitif Rehberlik" konulu seminer gerçekleştirildi.
Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan´dan "Pozitif Rehberlik" Semineri

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından hizmetiçi eğitim faaliyetleri kapsamında düzenlenen seminerde Üsküdar Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Nevzat Tarhan “Pozitif Rehberlik “ konulu sunum yaptı. Programa İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Faik Kaptan, Şube Müdürü Volkan Pullu, RAM Müdürü Serkan Azap ile ilçemizdeki resmi okullarda görevli Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri sorumlu okul müdür yardımcıları ve öğretmenler katıldı. Açılış konuşmasını yapan İlçe Milli Eğitim Müdürümüz; Üsküdar Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Nevzat Tarhan´ı ilçemizde konuk etmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirtti. 

 

Prof. Dr. Nevzat Tarhan yaptığı sunumda pozitif psikolojiye önem verilmesinin aslında psikolojinin geleceğini yakalamak anlamına geldiğini belirterek, “Psikoloji denildiği zaman hep patolojiyle uğraşan bir alan olarak görülüyor, insanda depresyon varsa normal hale getirmek, psikotik tablo varsa onu normal hale getirmek yani eksiyi sıfıra getirmek olarak anlaşılıyordu. Pozitif Psikoloji denildiğinde şuna rastlıyorum;  genellikle Polyannacılık gibi anlaşılıyor hâlbuki pozitif psikoloji Polyannacılık değil. Eksiyi sıfıra getiren psikolojinin ihmal edilmiş bir ayağı var, kişiyi sıfırın üzerine çıkarmak. Kişiyi güçlendirmek, bunun fiziksel tanımlamasını yapmak, metodolojisini yapmak olarak gecikmiş ihmal edilmiş ve hümanistik psikoloji bunu doldurmaya çalışmış.” dedi.

 

Tarhan; “Kişinin hasta olmasıyla değil hasta olmamasıyla da ilgilenmek gerekiyor. Bu hekimlikte tedavi edici hekimlik ön plana çıkar, kişi hasta olduktan sonra tedavi etmek bunda başarı göstermek güzel bir şey ama bundan daha önemlisi önleyici hekimlik var. Bu kişinin hasta olmaması için çalışmak yani koruyucu hekimlik. Pozitif psikoloji de kişinin ruh sağlığının bozulmaması için çalışan bir alan bu. Bunun için mutluluk bilimi olarak da tanımlanıyor. Kişinin nasıl mutlu olmasını sağlayacağız, psikolojik sağlamlık olarak da tanımlanıyor” şeklinde konuştu.


Kişilik değiştirilerek mutlu olunmaz!

 

Duchenne gülümsemesine sahip olan kişilerin daha uzun yaşadıkları, daha sağlıklı oldukları ve mutlu evlilikleri olduğunu belirten Prof. Dr. Tarhan, “Olaylara daha pozitif bakabilen bu kişiler pozitif psikolojinin tanımlaması içerisindeki kişilerdir. Pozitif psikoloji kişinin depresyona girmemesi için neler yapılabilir üzerinde çalışır. Kişinin hasta olmaması için bilimsel standartlar geliştirmek için çalışır. Psikolojiyi duygu, düşünce ve davranış olarak tanımlarız. Pozitif psikoloji de bir insanın kişiliğini değiştirerek mutlu edemezsiniz. O kişinin kimliğini ve kişiliğini olduğu gibi kabul edeceksiniz. Ondan sonra onun nasıl mutlu olacağına bakacaksınız. ” dedi.

 

Doğunun bilgeliği, Hz. Mevlana öğretileri Pozitif Psikoloji olarak bize sunuluyor!

 

Seligman’ın pozitif psikolojiyi tanımladığı zaman otantik mutluluktan bahsettiğini belirten Prof. Dr. Tarhan, “Otantik mutluluktan kastettiği kişinin her şartta mutlu olması, bunu kişiye öğretmemiz gerekiyor. Dış nedene bağlı mutluluk mutluluk değildir, iç nedene bağlı olan mutluluktur” diye konuştu. Seligman’ın Doğunun bilgeliğini, Hz. Mevlana öğretilerini alıp bize pozitif psikoloji olarak sunduğunun altını çizen Tarhan ruh sağlığı profesyonellerinin pozitif psikolojiyi bilmeleri gerektiğini söyledi. Prof. Dr. Tarhan, pozitif psikolojinin ruh sağlığını korumadaki önemine de dikkat çekti. Pozitif psikolojinin bilimsel standartlarının belirlenmesi gerektiğini de kaydetti.

 

25-03-201925-03-201925-03-201925-03-201925-03-201925-03-201925-03-2019

Altay Çeşme Mah. Oba Çıkmazı Sok. No. 8 Kaymakamlık Binası 6. Kat - 0216 4170876 3669432 3885392 0505 6408687 0506 7524885

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.