İSTANBUL MALTEPE İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Trafikte Yaya Önceliğinin Oluşturulması

İçişleri Bakanlığının "Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın" programı kapsamında İlçe Kaymakamı Meftun Dallı, İlçe Belediye Başkan Vekili Ömer Ekşi, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Faik Kaptan, Şube Müdürümüz Gökhan Memiş, İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı Yılmaz Duru´nun katılımlarıyla 6 Şubat 2019 Çarşamba günü saat 12:00-13:30 saatleri arasında Bağlarbaşı İlkokulu önündeki yaya geçidinde ve 70 okulda eş zamanlı olarak trafik bilincini oluşturmak üzere uygulama yapıldı. 
Trafikte Yaya Önceliğinin Oluşturulması

Karayolları Trafik Kanunu´nun 74´üncü maddesinde yapılan düzenleme ile artık araç sürücüleri, trafik polisi veya trafik ışığı bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışlarına, yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken "yavaşlamak", buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yaya varsa "ilk geçiş hakkını vermesi" zorunlu hale geldi. Bu amaçla İçişleri Bakanlığınca "Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın" sloganıyla 2019 yılı "Yaya Öncelikli Trafik" yılı ilan edildi.

 

Tüm ülkemizde olduğu gibi 12:00-13:30 saatleri arasında Bağlarbaşı İlkokulu önünde gerçekleştirilen "Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” etkinliğine emniyet mensupları ve belediye görevlileri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

Trafik ekipleri tarafından sürücülere, yaya ve okul geçitleriyle kavşaklarda yolun karşısına geçen yayaların önceliğinin olduğu bilgisi verildi. Yaya geçitlerinin kullanılmasının teşvik edilmesi ve sürücüler tarafından fark edilmesi, buralarda vatandaşların geçiş üstünlüğünün vurgulanması amacıyla Ekim ayında yürürlüğe giren yasaya uymayan sürücülere 488 lira idari para cezası uygulanacağı hatırlatılarak bilgilendirme broşürleri dağıtıldı. Tüm katılımcılar öğrenci ve vatandaşlarla birlikte yaya geçidini kullandı.

 

Altay Çeşme Mah. Oba Çıkmazı Sok. No. 8 Kaymakamlık Binası 6. Kat - 0216 4170876 3669432 3885392 0505 6408687 0506 7524885

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.