İSTANBUL MALTEPE İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İLÇEMİZ KÜÇÜKYALI ÖZEL TEKDEN ORTAOKULU ÖĞRENCİLERİ DÜZENLEDİKLERİ ÇALIŞTAYDA LİSELERE GEÇİS SİSTEMİNİ OYLADI...

İLÇEMİZ KÜÇÜKYALI ÖZEL TEKDEN ORTAOKULU ÖĞRENCİLERİ DÜZENLEDİKLERİ ÇALIŞTAYDA LİSELERE GEÇİS SİSTEMİNİ OYLADI...

İlçemiz Özel Küçükyalı Tekden Ortaokulu ve TÜZDEV 8’inci sınıf öğrencileri, Milli Eğitim Bakanlığı(MEB) tarafından kaldırılan Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş Sınavı´nın (TEOG) yerine kullanılabilecek sistemleri, düzenledikleri bir çalıştay ile irdeledi.

 

Türkiye Üstün Zekâlı ve Dâhi Çocuklar Eğitim Vakfı (TÜZDEV) ve Tekden Eğitim Kurumları 8’inci sınıf öğrencileri, liselere geçiş sistemi üzerine 25-26 Eylül tarihlerinde bir çalıştay düzenledi. Yapılan çalıştayda öğrenciler sunulan her bir önerinin güçlü ve zayıf yönlerini bulmaya çalışarak, zayıf yönlerinin nasıl giderilebileceği üstünde müzakere etti. Öğrenciler ayrıca, liselere geçiş sistemiyle ilgili kaygılarını ve endişelerini sorular yönelterek çalıştayda dile getirdi.

 

Çalıştayda gerçekleştirilen müzakereler sonucunda, sınavlı ve sınavsız geçiş olmak üzere öğrencilerin önerileri iki ana başlık altında toplandı. Tekden ve TÜZDEV Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Tekden, “Yapılan oylamada 92 öğrenciden 55’inin ‘2017-2018 eğitim öğretim yılında 8’inci sınıfta okumakta olan öğrenciler için TEOG sistemi devam etmeliydi.’ düşüncesinde olduğu ifade edilmiştir. Bununla birlikte öğrenciler 8 farklı geçiş sistemi önermişlerdir” dedi.

 

Yapılan çalıştay sonucunda öğrencilerin oy çokluğuyla iki öneriyi de kabul ettiğini aktaran Kemal Tekden, “Bazı özelliği olan ve bir tema üzerine yoğunlaşmış liselere sınavla veya yetenek sınavı ile geçiş sağlanmalıdır. Diğer büyük çoğunluk öğrencilerin ise il veya ilçelerinde adreslerine en yakın lise türlerine kayıt yaptırması ve liselerde alt programlar (sayısal, sözel, eşit ağırlık ve dil gibi) oluşturmak suretiyle, 10 veya 11’inci sınıfta öğrencilerin ilgileri doğrultusunda alt programlara geçiş okul yönlendirme raporu ile sağlanmalıdır” açıklamasını yaptı. 


19-10-2017

Altay Çeşme Mah. Oba Çıkmazı Sok. No. 8 Kaymakamlık Binası 6. Kat - 0216 4170876 3669432 3885392 0505 6408687 0506 7524885

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.